Facebook je dneska asi tou nejrozšířenější sociální sítí. Jedná se o sociální síť, na které trávíme denně snad hodiny. Jistě, jsme díky němu dostatečně informováni o tom, co nás zajímá, můžeme si dopisovat s těmi, kteří jsou od nás daleko, na druhou stranu se oddalujeme od těch, kteří jsou hned vedle nás. Málokdo ví, že tato sociální síť, která ve Spojených státech amerických může až za třetinu rozvodů, je v nějakých zemích zakázána. Například je přísně blokována v Číně. Nyní se v Německu sice síť neblokovala, ale uplatnil se nový zákon, který sociální sítě do jisté míry omezuje.
Zákon, který začal nedávno platit, se zaměřuje na obecně sociální sítě. Některé země se tímto zákonem nechávají inspirovat a zvažují, že taky udělají to samé. Co nový zákon přikazuje či zakazuje?
Nový rok přinesl velkou změnu
V Německu nový zákon začal platit první lednový den a nařizuje provozovatelům sociálních sítí, aby důkladně smazali komentáře, které obsahují nenávistné nadávky, pomlouvání nebo vyhrožování. Ze zákona tak musí smazat veškerý nenávistný obsah, který se na sociálních sítích nachází.
Ze zákona je dáno, že pokud nějaký nenávistný, problematický komentář nebude smazán do jednoho dne, hrozí provozovateli pokuta ve výši padesáti milionů eur.
Zákon byl schválen takřka jednohlasně!
Tento zákon byl schválený už vloni v létě, nicméně začal platit až začátkem tohoto roku. Zákon se konkrétně vztahuje na veškeré internetové služby s veřejně dostupnými příspěvky, které mají víc, jak dva miliony registrovaných uživatelů. Pokud tedy vlastníte komunitní weby, možná se vás zákon netýká. Je očividné, že tento zákon cílí hlavně na největší a zároveň nejrozšířenější sociální síť Facebook.
Samozřejmě zákon taky říká, že si provozovatelé musí vyhledat problematické komentáře či nenávistný obsah sami, nikdo nebude navádět provozovatele na obsah, jenž je problémem.