Ruská invaze na Ukrajině způsobila, že se prakticky celý svět semkl proti jednomu nepříteli. Dokonce na válku jistým způsobem zareagovali i sociální sítě, které se z Ruska stáhly ve velkém. Kromě jiného se Facebook rozhodl do jisté míry pozměnit svá pravidla, respektive je uvolnit tak, aby byly mířené na Rusko. Povoleno bylo vyzývání násilí, za což se ještě donedávna trestalo blokací nebo zrušením účtu.
Komunitní pravidla se mění
Jinými slovy se mění komunitní pravidla, která do současné doby byla poměrně ostrá a přísná. Lidé totiž ve velkém vyjadřují odpor proti ruské invazi, jenže tento odpor se nemohl dál šířit, jelikož ze strany Facebooku a Instagramu hrozily blokace uživatelského účtu. Ani americké firmy nemohly vyjádřit svůj odpor k tomuto kroku, ke kterému se prezident Putin rozhodl.
Společnost Meta, která má pod svými křídly jak zmiňovaný Facebook, tak Instagram, se proto rozhodla trochu přehodnotit aktuální pravidla a alespoň dočasně povolit agresi vůči ruskému kroku. Dokonce se plánují i další lokální nebo časově omezené výjimky.
Slov se nyní tolik nemusíte bát
Při vyjadřování nechuti k ruské agresi se nyní tak nemusíte držet vůbec zkrátka. Spojení typu „smrt ruským okupantům” už není něco, za co by hrozila zmiňovaná blokace nebo zrušení uživatelského účtu na sociálních sítích. Tato jistá forma politického projevu je dočasně povolena. Společnost však nadále upozorňuje na to, že za normálních okolností je to hrubé porušení pravidel sociálních sítí.
Jak ale bylo zmíněno, výjimka se netýká celého světa, nýbrž jen některých zemí, například členských států NATO. Země, které mají povoleno se takto vyjadřovat, však vyjádření o povolení dostaly e-mailem. Čili je pouze otázkou, koho všeho se povolení týká.
Odsud, posud
I když by si člověk myslel, že nyní má prakticky neomezenou moc v tom, co může a nemůže sdílet na sociálních sítích, je pravdou, že jisté hranice zde jsou. Násilí a kriminální chování je velkým celkem v zásadách komunity a aktuální vybočení může být jen vybočením z jednoho z šestadvaceti bodů.