Když už to vypadalo, že se Facebook po posledním fiasku zase dal do pořádku, zjistila se další zpráva, která by se dala považovat za další průšvih. Ukázalo se, že Facebook si stahoval odeslané fotografie nebo soubory, které měly být určeny třeba jenom k vašim osobním účelům. To samé se týkalo také sociální sítě Instagram, která dokonce spustila i podstrčený kód.
Na další nemilou zprávu přišli bezpečnostní výzkumníci, kteří se zaměřili na podezřelé chování aplikací sociálních sítí. Zaměřili se konkrétně právě na Instagram a také na Facebook Messenger, což jsou dvě aplikace, přes které posíláme fotografie nejčastěji. Ukázalo se, že firmy si stáhnou obsah a následně si ho spustí. Mohou si takto stáhnout i soubory zaslané formou odkazu.
Stahování vždy na straně odesílatele
Aby se odkaz nebo fotografie mohla zobrazit příjemci zprávy, muselo dojít ke spuštění nebo stažení souboru. To buď dělala sama aplikace, nebo za tím stály služby serverů, skrze které zprávy přicházely. Zpravidla se jednalo o stažení zprávy na straně odesílatele.
Možná to nyní vypadá, že Facebook tímto kontroloval vše, co si s přáteli nebo blízkými posíláte, ale pravdou je, že kontrolovat se žádné příspěvky nemusí. Nemusí se odkazy ani fotky kontrolovat ani se otvírat.
Není to první neférové chování, které výzkumníci odhalili
Podle všeho problém aktuálního průšvihu byl ve způsobu, jakým sociální sítě, respektive aplikace sociálních sítí vytvářely náhledy internetových stránek ve sdílení odkazů. Ať už ale to bylo skutečně to, co za problémem stojí nebo ne, to je otázkou.
Co se však ví naprosto přesně je, že tito výzkumníci, kteří neférové jednání odhalili, v minulosti přišli na řadu dalších podfuků, jež měl Facebook na starosti. Například se tím myslí i čtení zkopírovaných údajů v systému iOS.