Facebook se nejspíše snaží napravit svou reputaci z minulých měsíců, kdy se potýkal s neuvěřitelnými problémy. Mohl si za to však sám, mnozí uživatelé se automaticky z Facebooku odhlásili, jelikož nechtějí dál riskovat, že s osobními daty Facebook něco provede. Nyní to vypadá, že se Facebook zas dal do sebe. Mezi jeho poslední počiny se řadí zjišťování, jestli jsou uživatelé Facebooku důvěryhodní či ne. Zaměřil se zejména na to, jak odhalují fakenews nebo jestli jim bláhově věří.
Jelikož se v posledních dnech zvýšil počet příspěvků, které se hodnotily jako nepravdivé, rozhodl se Facebook zjistit, jak důvěryhodní jeho uživatelé jsou. Facebook tak začal zjišťovat právě podle toho, jak lidé reagují na fakenews či jinými slovy falešné zprávy, jestli jsou jeho uživatelé důvěryhodní. I když se z počátku myslelo, že se jedná jen o spekulaci, Facebook skutečně potvrdil, že podobná praktika doopravdy existuje. Nepotvrdil však, že se opravdu využívá.
Z dostupných informací však vyplývá, že Facebook své uživatele začal zkoušet už vloni, kdy byl test spuštěn.
Proč se uživatelé začali testovat?
Když někdo nahlásí příspěvek jako nepravdivý, Facebook se skutečně nepídí po tom, jestli se doopravdy jedná o nepravdivý příspěvek či nikoli. Problematické zprávy, které jsou často označovány jako fakenews, se vyhodnocují jen podle hlášení uživatelů, proto Facebook musel zjistit, jestli se uživatelům dá věřit nebo ne. Jejich důvěryhodnost se tedy musela prověřit a v praxi se přece prověřuje nejlépe.
Jak úspěšní jste byli při nahlašování fakenews vy?
Celé testování spočívá v tom, že se zjistí, jak uživatelé byli úspěšní při nahlašování nepravdivých zpráv a příspěvků. Pokud někdo nahlašuje příspěvky jako nepravdivé a skutečně nepravdivé jsou, jeho skóre bude velice dobré a stane se pro Facebook důvěryhodným uživatelem, kterému se dá věřit.