Facebook se v poslední době urputně snaží zvýšit bezpečnost sociální sítě. Nejen, že získal podporu používání hardwarového bezpečnostního klíče i pro mobilní telefony, ale také stál v nedávné době za narušením hackerské operace, která se snažila sledovat obyvatele z nejmenované čínské oblasti. Hackeři chtěli napadnout jak zařízení s operačním systémem iOS, tak i ta, která využívají operační systém Android. Pomocí pokročilých funkcí chtěli získat citlivá data o uživatelích.
Hackeři měli pracovat pro čínskou vládu
Co je velmi zajímavé (a možná také znepokojující), že hackeři, kteří stáli za tímto útokem, měli podle expertů pracovat pro čínskou vládu. V praxi došlo k umístění malwaru na webové stránky, jež navštěvovali aktivisté, novináři a také disidenti, kteří pocházeli z nejmenované čínské čtvrti a kteří se později stěhovali do zahraničí. Podle dostupných zdrojů byla celá kampaň zaměřená na kybernetickou špionáž a mělo docházet především k zasílání odkazů na škodlivé webové stránky.
K útoku mělo dojít přes Facebook. Ten však útoku zamezil. Ovšem zjistil, že útočníci mohli zneužívat bezpečnostní nedostatky déle než dva roky.
Jinak to bylo na iOS, jinak na Androidu
Je však třeba konstatovat, že hackerské útoky byly trochu jiné na zařízeních s operačním systémem iOS a jiné na zařízeních na operačních systémech Android. Případě iPhonů se škodlivé aplikace umísťovali do verzí 10.x a pozdějších, u Androidu se útočilo krapet jinými cestami. V tomto případě se připravovali obchody s aplikacemi, které lákaly na software určený právě pro Ujgury, od nichž se potřebovaly získat požadované informace.
Facebook dokonce zmínil konkrétní společnosti, které podle něj nebezpečné a škodlivé aplikace vyvinuly a které tedy stály za hackerskými útoky, kterým sociální síť zabránila. I když bylo na společnosti ukázáno prstem, zástupci společností samozřejmě všechno popírají. Kde je pravda, to ukáže se vší pravděpodobností jenom další zkoumání a především čas.