Dřív býval Facebook něco, co jsme dokázali ocenit. Dnes je to jen synonymum skandálů a průšvihů. Začalo to loňským skandálem, který měl podle všeho ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech amerických, pokračovalo to rozprodáváním údajů a nyní to pokračuje. Podle aktuálních informací měl Facebook povolit firmám číst, psát a také mazat zprávy uživatelů. Skandál se podle všeho týká více jak 150 společností, mnohé z nich však tvrdí, že o tomto oprávnění neměly ani ponětí.
To, že Facebook sdílel data svých uživatelů s jinými firmami, to dokonce samotná společnost potvrdila. Co si ale nechala pro sebe, byla zejména větší volnost firmám, kterou nepřiznala. Volnost byla například poskytnuta společnostem, jako je Spotify, Netflix nebo Royal Bank of Canada. Právě tyto společnosti měly možnost nejen číst a psát zprávy uživatelům, ale také měly možnost soukromé zprávy mazat.
Informace putují od bývalých zaměstnanců Facebooku
Zmiňované informace v nedávné době poskytl deník The New York Times, který informace vyvodil z rozhovorů s více jak šedesáti respondenty, mezi nimiž byli také bývalí zaměstnanci společnosti Facebook. Deník se mimo jiné dostal také k interním dokumentům, v nichž byla monitorována partnerství se společností Facebook.
Partnerství s mnoha světovými velkofirmami
Na seznamu partnerství se společností Facebook se nacházelo nespočetné množství velkých jmen. Mezi nimi se našel například vyhledávací nástroj Bing od společnosti Microsoft, kterému bylo uděleno povolení vidět jména všech uživatelů Facebooku bez nutnosti schválení, také internetový prodejce Amazon má přístup ke jménům a také ke kontaktním informacím lidí přes jejich přátele.
Partnerství je navázáno také se stránkou Yahoo, která může vidět příspěvky uživatelů, i když se v minulosti tvrdilo, že tato spolupráce či lépe řečeno toto partnerství bylo v minulosti ukončeno.