Umíte si představit život bez sociálních sítí, jako je Facebook nebo Instagram? Tyto dvě sítě se nám doslova vryly pod kůži a mnohé tak pohrožení ze strany společnosti Meta o tom, že by sítě stáhla z Evropy, opravdu vyděsila. Na druhou stranu si následovně řada lidí uvědomila, že by to společnost stálo nemalé peníze, a tak strach zase opadl. Je ale třeba konstatovat, že stále mluvíme jenom o velké společnosti a její kroky má v hlavě jenom její majitel čili Mark Zuckerberg. A ten úplně nepatří k lidem, kteří by počítali každou korunu.
V Česku více jak devět milionů uživatelů
Dalo by se říct, že Facebook a Instagram u nás používá prakticky každý. Tedy, devět z deseti milionů, což je hodně razantní číslo. Nelze se divit tomu, že informace o ukončení těchto služeb s řadou lidí pořádně zamávala. Holt jsme poměrně závislí na sítích, pro mnohé to dokonce znamená i způsob obživy.
I když se však pravděpodobně k vypnutí sítí neuchýlí, je dobré začít přemýšlet o rozšíření svého portfolia. Přece jenom mluvíme o takové pojistce, díky které se nezhroutíme z případného pádu zmiňovaných sociálních sítí.
Proč Mark Zuckerberg zvedl výhružný prst?
Ať už tedy společnost Meta v čele s Markem Zuckerbergem dostojí svým výhružkám či nikoliv, je dobré vědět, co za zvednutým výhružným prstem vlastně stálo. Na vině jsou především neutuchající pře o využívání osobních údajů uživatelů, proti čemuž Evropská unie zbrojí. Regulace, které Evropská unie nastavuje internetovým společnostem, je podle Zuckeberga nevyhovující. Stejně tak je pro něj nepřípustný zákaz odesílání dat evropských uživatelů do Spojených států. Ostatně tím se dostáváme k jádru dlouholetého sporu u irského soudu, což je zatím stále ještě bezvýsledné.
Kdy se dozvíme konečný verdikt?
Po vlně obav, který se zvedla po zvednutí výhružného prstu se většina lidí zase velice rychle uklidnila a řekla si, že pes, který štěká, nekouše. Najednou se však začínalo počítat s tím, že Zuckerberg od výhružek upustil. Je ale třeba konstatovat, že společnost Meta si jen dává čas na rozmyšlenou a konečný verdikt má vykřičet do světa (nebo spíše do Evropy) v první polovině letošního roku.