Podezřelé stránky a profily byly vypnuty. Pocházely z Ruska a Íránu

Podezřelé stránky a profily byly vypnuty. Pocházely z Ruska a Íránu

Ať už v minulosti Facebook spáchal jakékoli skandály, nyní mu nelze upřít to, že se opravdu snaží jednotlivé skandály napravit. Tedy alespoň to tak na oko vypadá. Kdo ví, jaké má sociální síť, kterou lze dnes označit za největší, úmysly. V každém případě je třeba konstatovat, že v nedávné době se rozhodl Facebook opět hromadně vypnout nejen podezřelé stránky, ale také podezřelé profily. Podle všeho drtivá většina z nich byla původem z Ruska nebo také z Íránu. Z dostupných informací víme, že vypnutých bylo více jak 260 profilů a stránek či skupin. 

Po dvou měsících se konečně nechal Facebook slyšet, že došlo k odstranění dalších stránek, skupin a profilů, které podle všeho byly podezřelé, tedy které prozrazovalo neautentické chování na sítích, a to nejen na Facebooku, ale také na Instagramu. S původem těchto stránek se pojí hlavně Rusko a Írán, jak již bylo zmíněno, ovšem mají pocházet i z Kosova nebo z Makedonie. 

Írán má zatím nejvyšší skóre 

Pokud bychom se měli zaměřit jen na Írán, budeme konstatovat, že jen odtud podle všeho pochází 158 stránek, 263 uživatelských účtů a také 35 skupin společně s 57 profily na dceřině sociální síti Instagram. 

Vlastníci stránek a také profilů a mnoho dalšího se vydávali například buď za politické skupiny, nebo za politická média. Zveřejňovaly se zde například zprávy o aktuálních událostech, obsah však byl z íránských státních médií. Mezi zprávami tak bylo například přiblížení napětí mezi Indií a Pákistánem, zmínka o terorismu, také se neopomenula ani indická politika nebo protiíránské sankce. 

Dosah stránky byl obrovský 

Stránky by nejspíše nebyly tak rychle objeveny, kdyby jejich obsah nesledovalo tak obrovské množství lidí. Jednotlivé skupiny a profily odebíralo více jak jeden a půl milionu lidí. Členy těchto skupin bylo více jak 108 tisíc lidí, na Instagramu se o účty zajímalo 38 tisíc uživatelů.

Další články