V dnešním světě je populární, když jsme neustále online. Pokud i vy patříte k těm lidem, kteří jsou neustále online, možná byste se měli nad sebou zamyslet. Na sociálních sítích totiž trávíme více jak tři hodiny denně, což je neskutečné zjištění. Bohužel mezi těmito lidmi se nachází i děti, které by si měly hrát venku, které by měly trávit čas se svými přáteli a ne s přáteli, kteří jsou jen online. To, že hodně dětí tráví na Facebooku svoje dětství, i když je Facebook až od třinácti let (vždy se najde skulinka, jak si i mladší dítě může zřídit profil na této sociální síti), se nelíbí hlavně našim sousedům Slovákům, od kterých bychom si měli vzít příklad. Ti totiž zavedli to, že děti mohou na Facebook jenom se souhlasem rodičů.
Facebook se nechal slyšet, že děti mladší třinácti let mohou využívat aplikace Messenger Kids, která je napojena na účet rodičů. Jenže děti jsou dneska vynalézavé, hlavně co jde o sociální svět, proto si lehce najdou způsob k tomu, aby si založili svůj vlastní facebookový profil, i když jim ještě třináct let nebylo.
Slovensko si je o této vynalézavosti dětí vědomo, proto se rozhodlo, že omezí přístup k internetovým službám. Je to i z toho důvodu, že se tak přizpůsobí Evropské unii.
Jaké děti nemohou volně využívat sociální sítě?
Slovensko však nezatrhlo sociální sítě jenom mladším dětem, ale i dětem a mládeži do šestnácti let. Podle všeho se tak zamezí případům šikany či sexuálního obtěžování. Děti do šestnácti let nemohou využívat internetové služby ani sociální sítě, kde se využívá jejich osobních údajů. Je to možné jenom tehdy, kdy jim k tomu dají slouhlas rodiče nebo platný právní zástupce.
Nový zákon teprve vyjde v platnost
Přesně toto se píše v zákonu, který nyní leží na stole slovenskému prezidentovi a který aktuálně čeká na podpis. V platnost by měl vstoupit ke konci letošního května – jedná se o ustanovení, které vyžaduje Evropská unie.