Nejznámější sociální síť na světě jménem Facebook v sobě nese své výhody i nevýhody. Můžeme si dopisovat s těmi, kteří jsou daleko, na druhou stranu ztrácíme pojem o těch, kteří jsou vedle nás. Společnosti využívají na Facebooku možnost poměrně levných reklam, ale na druhou stranu zde přibývá případů šikany a sexuálního obtěžování. S tím je však konec. Facebook se rozhodl pro radikální řešení.
Díky tomu, že případů šikany a také případů sexuálního obtěžování neustále přibývá, rozhodla se společnost pro několik opatření. Většina takových případů vzniká hlavně tak, že si lidé vezmou identitu někoho jiného – tedy jinými slovy mu ukradnou profilovou fotku a často také i jméno. Potom se vydávají za vaše přátele a vy nemáte ani zdání o tom, že je za profilovou fotkou někdo jiný.
V poslední době navíc přibývají i takové případy, kdy se neznámí lidé vydávají za vaše přátele, aby vás obrali o peníze. Nejdříve si získají vaši důvěru a potom přijdou s tím, že se dostali do finanční tísně a že potřebují půjčit. Většinou se jedná jenom o pár tisíc korun, ale i to dokáže člověka v životě trochu ovlivnit. Proto se není čemu divit, když společnost Facebook zavedla několik opatření, které mají zabránit krádežím profilových obrázků.
První opatření se spouští v Indii
Všechno začíná v Indii. Právě zde se společnost setkává s největším počtem kradených fotografií. Začíná se zde, protože některé profily jsou podezírány i z terorismu. Do nynějška jste mohli stáhnout jakoukoliv fotografii a použít ji pro své účely, ale to se už změní. Ted nejdříve v Indii. Právě zde se spouští první opatření, které má vést k tomu, aby se omezilo (a poté už úplně zamezilo) krádežím profilových fotografií.
Úplně cizí osoby se nebudou moct označovat nejen na profilových fotkách, ale na žádných fotografiích. Okolo profilových fotografií navíc bude přidělen rámeček, který bude signalizovat to, že profilová fotografie je pod ochranou a je u svého pravého majitele.
Opatření i pro mobilní zařízení?
Co se týče aplikací v mobilních zařízeních, pak se těchto opatření dočkají zatím jenom ti, kteří mají telefony se systémem Android. Operační systém iOS si bohužel bude muset ještě chvilku počkat. Zatím jsou celá opatření jen v Indii, kde se to vlastně testuje. Pokud se testy ukážou jako užitečné a účinné, pak se tato opatření přesunou i do jiných zemí.
Společnost však doufá, že se naplní očekávání a zamezí se tak krádeži profilových fotek až u pětasedmdesáti procent uživatelských účtů.