Sociální sítě dnes výrazně ovlivňují náš život. Trávíme na nich více jak tři hodiny, což je šíleně mnoho času, když si uvážíme, že jsme obvykle osm hodin v práci, dalších osm hodin spíme, ještě něco jistě projedeme na cestě do práce či z práce. Sociální sítě dneska utvářejí naše názory, což rozhodně není vůbec dobře. Mnozí z nás tráví na sociálních sítích tolik času, že se začínají vyhýbat okolnímu světu. Je třeba v tomto případě vědět, co to s námi je, pokud dáváme přednost třeba Facebooku.
V poslední době se prokázalo, že Facebook sice přibližuje lidi, kteří jsou od sebe daleko, ale na druhou stranu oddaluje od těch, kteří jsou hned vedle nás. Bez této sociální sítě bychom si svůj život už nedovedli představit, což je na jednu stranu smutné – vezměme si, že je to jenom jeden velký byznys, který udělal z jednoho člověka jednoho z pěti nejbohatších lidí světa.
Pokud jste na sobě zpozorovali, že na Facebooku trávíte nejspíše více času, než byste měli a než je všeobecně zdrávo, pojďme si říct, co se to vlastně s vámi děje.
Výzkumy promluvily
Pokud máte přátele na sociální síti, máte vlastně přátele ve virtuálním světě – takto promluvily výzkumy. Podle aktuálních výzkumů je důvodem toho, že věčně sedíte na sociálních sítích to, že jste osamělí. Můžete mít na sociálních sítích celou řadu kamarádů a přátel, ale pokud se s nimi nevidíte osobně, po chvilce vám začne chybět, že si s nimi nemůžete klasicky promluvit jenom mezi čtyřma očima, nikoliv pomocí webkamery vašeho chytrého telefonu.
Uvědomili jste si to?
Možná jste už sami přišli na to, že jste osamělejší než kdy jindy. Možná jste na to přišli lehce – když jste třeba jenom seděli na gauči, protože vám venku lidé přišli cizí a nechtěli jste mezi ně zapadnout, protože jste měli své přátele – bohužel s nimi jste nemohli být tak v kontaktu, jako s těmi lidmi na ulici. A pokud vám došlo, že s těmi virtuálními přáteli takto v kontaktu být nemůžete, začali jste konečně cítit samotu.
Výzkumy na to, že jsme osamělí, když dlouhé dny trávíme na sociálních sítích, přišli tak, když pozorovali souvislost mezi používáním sociálních sítí a míru společenské izolace.